tag3

Konopia w kuchni

elo elo

Miło, że jesteście z nami. Ostatnio nie za często pojawiamy się z nowymi postami, ale czasem życie pisze takie scenariusze, że trzeba się dostosować albo poddać. A, że My się nie poddajemy, bynajmniej nie tak łatwo więc musiało to chwilę potrwać. Dziękujemy za cierpliwość!

Nie będę Cię zanudzał swoimi prywatnymi problemami, bo każdy ma dość swoich.

Jednak wszystko sprowadziło się do jednego. Zmiany, zmiany i jeszcze więcej zmian. Główna zmiana jakiej doświadczycie, to nazwa. Zieloni oni. Dlaczego? A no po pierwsze dlatego, że tak na nas wołają przyjaciele, po drugie dlatego, że stawiamy na naturę, po trzecie dlatego, że zielony to kolor życia, nadziei i spokoju – a tego nigdy dość!

I skoro jesteśmy przy zieleni, to jeszcze jedna rzecz mi się z nią kojarzy, konopie.

Fascynacja tą cudowną rośliną zaczęła się u mnie już dawno – czasy Mnie buntownika.

Zawsze dziwiło mnie, że mimo tak licznych zastosowań ta roślina nadal jest stygmatyzowana. Jednak dziś nie zamierzam wymieniać wszystkich jej zastosowań, skupię się na dwóch:

  • kuchnia
  • zdrowie

Moim zdaniem oba te zastosowania idą w parze jak Bolek z Lolkiem;)

Ostatnio trafiłem na swojej drodze takie cudo jak olej z konopi tłoczony na zimno od India Cosmetics.

tag2

tag1

tag3

Ten kto się orientuje, wie jakie zastosowanie ma taki olej, a dla analfabetów kulinarnych – olej tłoczony na zimno tak jak i oliwa z oliwek extra virgin nie nadaje się do smażenia.

Smak oleju jest bardzo specyficzny, mi się kojarzy ze smakiem pestek z dyni.

I gdy tylko ustaliłem z czym mi się kojarzy, postanowiłem, że skoro tak to trzeba go zastosować do przyrządzenia dyni. Akurat sezon dyniowy się rozpoczął, więc trafiłem w punkt z wyborem.

Pyszne warzywa sezonowe plus pyszny i zdrowy olej z konopi to jest to co Zieloni lubią najbardziej. Od razu wiedziałem co chcę przygotować, postawiłem na krem z dyni.

KREM Z DYNI

Składniki:

  • jedna mała dynia ( ok.2kg )
  • ziemniaki
  • sól
  • pieprz
  • kurkuma
  • olej rzepakowy/lub kokosowy
  • olej z konopii
  • świeże zioła

Rozgrzewamy w garnku olej rzepakowy. Do rozgrzanego oleju dodajemy kurkumę lub curry. Po chwili dodajemy obrane ziemniaki pokrojone w kostkę i podsmażamy w garnku, po chwili dodajemy pokrojoną w kostkę dynię. Całość podsmażamy około 5 minut. Następnie zalewamy to wrzącą wodą, doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem wedle uznania. Całość gotujemy aż ziemniaki i dynia będą miękkie. Następnie blendujemy na gładko.

Podajemy z odrobiną świeżych ziół – ja akurat miałem pod ręką świeży koperek, ale można stosować majeranek, bazylię, oregano, pełne pole do popisu.

tag5 tag7

tag6

Krem jest również pyszny z grzankami, ale tym razem postawiłem na krem z ziołami a na koniec polewamy olejem z konopi. I jak to mówi moja babcia – niebo w gębie. Poezja smaków.

Dynia i olej z konopi to idealna para.

Smacznego!